CMP-DPF Partikül Filtre Temizleyici

TEKNİK ÖZELLİKLER

Son dönemlerde Türkiye’de araç muayene kontrollerinden geçemeyen araçlar, ya araçlarından yasal olmayan bir şekilde katalitik konvertörü söktürüyorlar ya da yüksek bedeller ödeyerek yeniden katalitik konvertör almak durumunda kalabiliyorlar.

Tasarımı firmamıza ait olan patentli makinamızı özel formüllü çözücü ile birleştirerek tıkanmış olan katalitik konvertörü veya partikül filtreyi çok kısa bir sürede temizliyoruz. Seramik yapı içerisinde bulunan mikro düzeydeki gözenekleri aşağıdaki resimde net olarak görüldüğü gibi hiç bir harici parçaya zarar vermeden küçük bir bedelle 30 dakikada temizliyoruz, katalizörün tüm hücrelerini açıyoruz ve yeniden araca monte ediyoruz. Özel formüllü çözücü, yüksek sıcaklıkta (70-80 Derecede) aktif olur ve sadece sistemdeki partikül, is ve yanmış yakıt tortularını katalitik konvertörden arındırır.

Katalitik konvertör çok hassas bir yapıya sahip olduğu için gerek sökme esnasında gerekse temizlik sonrası montaj sırasında azami dikkat gerektirir. 
Bu arada şunu da belirtmek gerekir; katalitik konvertör içinde bulunan seramik yapının kırılması veya yerinden oynamış olması durumunda ya da bir şekilde zarar görmesi halinde her hangi bir şekilde temizleme işlemi yahut bir müdahalede bulunmamak gerekir.
Yapılan Bu temizleme işlemi sayesinde arıza lambası sönüyor, araç rahatlıyor, yokuşlarda bayılmıyor, daha az yakıt tüketiyor ve daha fazla güç üretiyor. Bu durumu araca biner binmez hemen fark etmek mümkün.


Ürün Özellikleri

CMP-DPF Partikül Filtre Temizleyici - GENEL ÖZELLİKLER

Seramikten yapılan ve gözenekleri katalitik etki sağlayan maddelerle kaplı katalitik dönüştürücünün içinden geçen egzoz gazları katalitik konvertörün içinde bulunan özel seramik yapı içinde reaksiyona girerek zararsız maddeler haline dönüşür. Katalizöre NOx (azot oksit), CO (karbon monoksit) ve HC ( hidrokarbonlar) olarak giren maddeler reaksiyon sonucunda canlılara zararsız N2 (azot), CO2 (karbondioksit) ve H2O (su, buhar) olarak egzozdan havaya salınır. Bir başka deyişle; Katalitik konvertör bir yanma odasıdır. Yanmamış zehirli gazları alevsiz olarak yakarak azot, oksijen ve su buharı haline getirir ve atmosfere salar. 

TEKNİK BİLGİLER

Dizel araçlarda özellikle Euro 4,5,6 normlarına uygun motorlarda partikül veya is parçacıklarını yakalamak için tasarlanmıştır. Ayrıca bazı araçlarda EGR denilen (exhaust gas recirculation) egzoz gazı devir daimi bulunur. Tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için üç değerli metal katalizör olarak kullanılır. 

Platin. : Oksidasyonu sağlar.
Radyum. : Konvertörün indirgenmesi için.
Palladyum. : Stabilizasyonu sağlamak için kullanılır.

Çalışma aralığı : 480- 650 Santigrat'tır.
Konvertör ömrü : 150.000 km (ortalama değer)