Bize Sorun

DPF Partikül Filtresi Temizliği Nedir

Dpf partikül filtresi, dizel araçları yakından ilgilendiren önemli bir parçadır. Dizel motorlu araçlarda yer alan dpf partikül filtresi, CO ve NOx gazlarını filtreliyor. Bu gazların zararlıyken zararsız hale dönüştürülmesini sağlayan bir sistemdir. CMP Clean Max Power firması olarak bizde dizel araçlarda önemli bir konu olan dpf partikül filtresinin temizliği için makineler üretiyoruz.

CMP Clean Max Power olarak dpf partikül temizliği için tasarladığımız makineler, paslanmaz çeliktir. Yıllara, eskimelere karşı dayanıklı olmasıyla dikkat çekiyor. Dizel motorlu, devamlı şehir içinde araç kullananların en çok karşılaştıkları sorunların başında dpf partikül filtresinin tıkanması geliyor. Petekli yapıdan oluşan dpf partikül filtresine bir dizi sensörle bağlantı kurulmuştur.

Partikül Filtresi Nedir?

Emisyon standartlarının karşılanması noktasında hem Euro 6 hem de Euro 5 araçların tümünde donanım şeklinde partikül filtresi kullanılmaktadır. Partikül filtresi, aynı zamanda Euro 4 araçların bazılarında da kullanılmaktadır. Bu parça egzoz çıkışında konumlandırılmıştır. Hem işlev hem de biçim bakımından incelendiğinde, katalitik konvertörle benzerlik taşıdığını söyleyebiliriz.

DPF, 2009’un eylülünde Avrupa Birliği tarafından yeni nesil dizel motorlu araçlarda kullanılmasına dair zorunluluk koşulmuştur. Seramik materyallerden üretilen partükül filtresi, 1200 °C’lik ısıya kadar dayanıklı olmasıyla dikkat çekiyor. Silisyum karbür özellikli filtrelerse, 2700 °C’lik sıcaklıklarda dahi sorunsuz çalışmaktadır.

Dpf Partikür Filtresi Temizliği Neden Önemlidir?

“Dpf temizliği nedir” hususunu; dizel motorlu araçların çalışırken ortaya çıkardıkları zararlı gazları yok etmede kullanıldığı bir işlem olarak açıklayabiliriz. Dpf partikür filtresinin temizlenmesiyle;

  • ♦ Yakıttan tasarruf edilir.
  • ♦ Araç gösterge paneli üzerinde yerinde yer alan arıza lambası söndürülür.
  • ♦ Orijinal dpf partikür filtresiyle araç kullanımını sürdürür.
  • ♦ Araç turbosunun doğru çalışmasını sağlanır.
  • ♦ Araçların çekim gücü ve performansında artış olur.
  • ♦ Emisyon ölçümlerinde standart düzeylere ulaşılır. Bu durum egzos emisyonundan kalan araçlarda geçerlidir.

Dpf partikür temizlendikten sonra motordaki tüm zararlı gazlar dışarı atılır. Dizel partikür filtresi uyarısı, DPF’in ışığının yanmasıyla olur. Dizel partikür filtresi uyarısı aldığınızda hemen aracınızın kontrolünü yapınız. CMP Clean Max Power olarak çok uzun yıllar kullanabileceğiniz kaliteli makine ve parçalar sunuyoruz.