Bize Sorun

Partikül Filtresi Temizlenir Mi

CMP Clean Max Power firması olarak, partikül filtresi temizleme işlemleri için motorun sebep olduğu zararlı gazları ve partikülleri dışarı atacak makineler tasarlıyoruz. Dizel araçlara özel geliştirilen partikül filtresi sayesinde motor çalışırken zararlı gazların ortaya çıkması engellenir. Dizel araçlarda motor çalıştıktan sonra ortaya zararlı karbonmonoksit ve hidrokarbonlar çıkıyor. Belirttiğimiz zararlı hidrobon ve karbonmonoksitler hem doğayı hem de insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu durumların yaşanmaması adına, araçların egzoz sistemine partikül filtresi takılması gerekiyor. Yalnız araca takılan partikül filtresinin işlevini tam yapması için bakımına çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Partikül filtresi zaman içinde kullanımla bağlantılı olarak dolup, tıkanır. “Partikül filtresi tıkanırsa ne olur”;

  • ♦ Motorunun performansı da düşer.
  • ♦ Fazla yakıt tüketir.
  • ♦ Çevrenin kirlenmesine sebep olan emisyon değerlerini oluşturur.
  • ♦ Motor devrini zamanında almaz.

Partikül filtresi tamamen tıkanırsa onu mutlaka temizlemek gerekiyor.

Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Partikül filtresi temizliği için 3 farklı teknik vardır. Partükül filtresi yöntemleri, filtrenin doluluğu doğrultusunda seçiliyor.

Rejenasyon- Bilgisayar ile Yenilenme

Dizel araçlarda partikül filtresi tıkandığında birtakım sorunları da beraberinde getiriyor. Özellikle araç performansının düşmesi, yakıt tüketiminin artması gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür. Rejenasyon yöntemini kullanarak, partikül filtresini profesyonel şekilde temizliyoruz. Rejenasyon yöntemini uygulamadan önce partikül filtresinin doluluk oranına bakıyoruz. DPF temizliği için rejenasyon yöntemi şu şekilde uygulanır: Bilgisayar kullanılarak, motor uzun süre yüksek devirde çalıştırılır.  Motor yüksek ısıya ulaştıktan sonra partikül filtresini temizlemeye başlar.

Makine ile Dizel Partikül Filtresi Temizleme

“Partikül filtresi nasıl temizlenir” konusunda size yardımcı olacak ürünleri, CMP Clean Max Power adlı firmamızdan alabilirsiniz. Aşırı dolan partiküllerin temizlenmesinde bu yöntem kullanılmalıdır. Araçtan partikül sökülüp daha sonra makineyle temizleme işlemine geçilmelidir. Makine yöntemi uygulandıktan sonra partikül filtresi üzerindeki gözenekleri daha iyi açabilmek içinde tazyikli su kullanılır.

Yüksek Isı ile Kendi Kendine Temizleme

Partikül filtresini temizliği önce bazı kontrollerin yapılması gerekiyor.  Partikül filtresinin doluluk oranı, cihazla kontrol ediliyor. Partikül filtresi az dolmuşsa, yüksek ısı ile kendi kendine temizleme yöntemini tercih edebilirsiniz. Yalnız bu yöntemi kullanabilmek için aracın uzun yolda sürülmesi gerekiyor.